تبلیغات
وبلاگ جامع کشاورزی - چگونه در آپارتمان خودمان سبزی بکاریم؟
تاریخ : پنجشنبه 29 تیر 1391
نویسنده : امیر حسن زاده

شمشاد

نام علمی : Buxus sempervirens

زمان هرس: بهار، پاییز

 

جوالدوزک

نام علمی : Catalpa speciosa

زمان هرس: آخر تابستان،زمستان

 

سدر

نام علمی : Cedrus

زمان هرس:تابستان

 

ارغوان

نام علمی : C

ercis

زمان هرس:زمستان

نحوه هرس: هرس این درخت بسته به نوع فرم آن می تواند بدون هرس و تنها با قطع اجباری شاخه های خشک به صورت گلدانی و باز باشد و یا با هرس شاخه زنی می توان تاج آن را انبوه و کروی سا

خت.

 

افرا

نام علمی : Acer

زمان هرس:زمستان

 

عرعر

نام علمی : Aillanthus

زمان هرس: زمستان،تابستان

 

 

ابریشم

نام علمی : Albizzia

زمان هرس: بهار

 

زرشک

نام علمی : Berberis

زمان هرس:زمستان،تابستان

 

دم موشی

نام علمی : Buddleia davidii

زمان هرس:اواخر زمستان

نحوه هرس: یا شاخ

ه اصلی را در زمستان از قسمت های داخلی حذف نمود(هرس نسبتا شدید)تا گیاه تحریک به رشد دوباره گردد.

 

به ژاپنی

نام علمی : Chaenomeles

زمان هرس:تابستان،زمستان

 

شبه سرو

نام علمی : Chamaecyparis lawsoniana

زمان هرس:تابستان

گل یخ

نام علمی : Chimonanthus praecox

زمان هرس:بهار ، تابستان

 

درخت پر

نام علمی : Cotinus coggyria

زمان هرس:تابستان

 

شیر خشت

نام علمی : Cot

oneaster

زمان هرس:بهار،تابستان،زمستان

 

سرو

نام علمی : Cupressus

زمان هرس:بهار و تابستان

 

گل طاووسی

نام علمی : Cytisus

زمان هرس:بهار

 

یاس زرد

نام علمی : Forsythia

زمان هرس:بهار

 

زبان گنجشک

نام علمی : Franinus

زمان هرس:زمستان

 

لیلکی

نام علمی : Gleditsia

زمان هرس:زمستان

 

ختمی درختی

نام علمی : Hibiscus syriacus

زمان هرس:بهار،تایستان و پاییز

یاسمن

نام علمی : Jasminum officinal

زمان هرس:بهار ،تابستان

نحوه هرس: در بهار و تابستان بر حسب زمان گلدهی باید بعد از اتمام دوره گلدهی نسبت به حذف شاخه های ضعیف اقدام نمود و شاخه های خیلی بلند را تا نیمه کوتاه نمود.

 

سرو کوهی

نام علمی : Juniperus

زمان هرس:بهار ،تابستان

 

برگ نو

نام علمی : Ligustrum

زمان هرس:زمستان ،بهار،تابستان

ماگنولیا

نام علمی : Magnolia

زمان هرس:تابستان

نحوه هرس: بهتر است تا جای ممکن به دلیل التیام زخمهای حاصل از هرس و کندی رشد درخت هرس نشوند ولی در صورت لزوم می توان نسبت به خذف شاخه های نابجا و یا شکسته اقدام کرد.

 

زیتون

تلخ نام علمی : Melia

زمان هرس:تابستان

 

توت

نام علمی : Morus spp

زمان هرس:زمستان ،تابستان

 

خرزهره

نام علمی : Nerium

oleander

زمان هرس:تابستان

 

نرگس درختی

نام علمی : Philadelphus

زمان هرس:بهار،تابستان،پاییز

نحوه هرس: این درختچه معمولا نیازی به هرس چندانی ندارد و تنها باید هر سه یا چهار سال یکبار در اوائل بهار یا پاییز تعدادی از ساقه های خیلی مسن را از قاعده قطع کنیم.همچنین هرس پنسمان یا چیدن نوک شاخه های تازه روئیده در تابستان باعث جلوگیری از حجیم شدن تاج شده و آنرا متراکم تر می سازد.

نوئل

نام علمی : Picea

زمان هرس:بهار ،تابستان

 

کاج

نام علمی : Pinus spp

زمان هرس:بهار

 

چنار 

نام علمی : Platamus spp

زمان هرس:تابستان ،زمستان

 

صنوبر

نام علمی : Populus spp

زمان هرس:تابستان

 

پیراکانتا

نام علمی : Pyracantha spp

زمان هرس:تابستان ،آخر زمستان

 

بلوط

نام علمی : Quercus spp

زمان هرس:تابستان،زمستان

 

سماق

نام علمی : Rhus

زمان هرس:زمستان

 

 

نام علمی : Robinia

زمان هرس:تابستان،زمستان

 

بید

نام علمی : Salix spp

زمان هرس:زمستان،تابستان

 

اسپیره

نام علمی : Spirea

زمان هرس:بهار

 

سرو خمره ای

نام علمی : Thuja

زمان هرس:بهار،تابستان،پاییز

 

نارون

نام علمی : Ulmus spp

زمان هرس:اواخر تابستان ،زمستان

 

بداغ

نام علمی : Viburnum spp

زمان هرس:بهار،اواسط تابستان

 

مروارید درختی

نام علمی : Symphoricarpus

زمان هرس:اوائل بهار

 

گز

نام علمی : Tamarix spp

زمان هرس:بهار ،تابستان

 

سرخدار

نام علمی : Taxus spp

زمان هرس:اواخر بهار،تابستان

آپارتمان‌نشینی، خیلی از علاقه‌مندان به سبزی‌کاری را از این لذت محروم کرده ولی گروهی دیگر از آپارتمان‌نشین‌ها هستند که تحت هر شرایطی می‌توانند انواع سبزی‌ها را در آپارتمان خود پرورش دهند.

خوشبختانه بذر بیشتر سبزیجات در هر شرایطی پرورش می‌یابد و برای این منظور می‌شود از جعبه‌های چوبی، سطل‌های پلاستیکی، گلدان‌های بزرگ و کوچک، انواع ظروف مایع ظرف‌شویی و حتی بطری‌های نوشابه خانواده استفاده کرد.

مهم، عمق گلدان و آبیاری به موقع و تنظیم برنامه کوددهی آنها است. اگر می‌خواهید از فوت و فن سبزی‌کاری در خانه آگاه شوید، گفتگوی ما را با مهندس حسین بهادری، طراح و مجری پروژه‌های کوچک و بزرگ فضای سبز بخوانید.

▪  آیا کاشت سبزی در آپارتمان‌ها هم شدنی است؟

 

ـ بله؛ بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان در آپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد اما رشد سالم آنها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست. بنابراین سبزی‌کاری در خاک، آن هم در فضای آپارتمانی، سهل و لذت‌بخش است.

▪ روش کار چگونه است؟

ـ برای کاشت سبزی در خانه روش‌های مختلفی وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛‌ بذر اصلاح‌شده‌ای که روی پایه مادری رسیده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم می‌ریزیم و بین ۸ ساعت تا سه روز مجازیم آنها را در آب نگه داریم تا متورم شوند. سپس خاک مناسبی را انتخاب و الک می‌کنیم و به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی‌متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می‌ریزیم. بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل می‌کنیم تا نم آنها گرفته شود. سطح خاک را می‌کوبیم و صاف می‌کنیم و بذرها را به صورت فاصله‌دار روی سطح خاک می‌پاشیم و روی بذرها را با کمی خاک می‌پوشانیم اما دقت کنید که اگر سایز بذر دو میلی‌متر باشد، حداکثر دو میلی‌متر باید روی آن با خاک پوشانده شود. در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با یک برگ روزنامه می‌پوشانیم تا بذرها دقیقا زیر روزنامه قرار بگیرند و با یک آبپاش کوچک و روزانه دو تا چهار بار روی روزنامه آب می‌ریزیم تا سطح آن کاملا خیس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترین جای ممکن قرار دهید.

▪ باید گلدان را در معرض نور خورشید قرار دهیم؟

ـ خیر. حتی می‌توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه داشت تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و روزنامه آرام‌آرام بالا بیاید. در این مرحله، روزنامه را برمی‌داریم و مستقیما به گیاه آب می‌دهیم و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می‌دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی‌ها برسد بهتر است اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنیم. بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می‌دهیم و ترجیحا از کود طبیعی استفاده می‌کنیم اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می‌رویم. البته دوز مورد نیاز روی بسته این کودها نوشته شده است و جای نگرانی نیست. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند اما توصیه من این است که تا یکی دو بار این سبزی‌ها (به ویژه تره) را نخورید و با قیچی آنها را بچینید تا پایه آنها قوی‌تر شود.

▪ و برای جلوگیری از آفت زدن سبزی‌ها چه کنیم؟

ـ برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌های ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی‌کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند. البته راه‌های زیادی برای پیشگیری از آفت‌زدگی گیاهان وجود دارد؛ مثلا می‌توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان سبزیجات خود بگذاریم. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ها کاسته می‌شود. حتی پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که موزیک هم می‌تواند تاثیر به سزایی بر سلامت گیاهان و جلوگیری از برخی آفت‌های آنها داشته باشد.

▪ شما کاشت چه نوع سبزی‌هایی را در فصل بهار توصیه می‌کنید؟

ـ همه سبزی‌ها را می‌توان در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشد می‌کنند اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت است. مثلا گوجه‌فرنگی برای رسیدن (در مقایسه با گیاهان دیگر) به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و اگر ما دو هفته یک بار به خیار کود می‌دهیم، باید هفته‌ای دو بار به گوجه‌فرنگی کود بدهیم و هنگامی که گوجه‌ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی‌متر رشد کردند باید به گلدان بزرگی منتقل شوند زیرا ریشه آنها قوی می‌شود و هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بیشتر هم میوه می‌دهد. در مورد فلفل‌ هم دقیقا همین‌طور است.

▪ استفاده از کود، موجب آلودگی سبزی نمی‌شود؟

ـ ببینید، در واقع کود، تغذیه گیاه است اما لازم نیست که حتما از کودهای شیمیایی استفاده کنیم. بعد از الک کردن خاک، مقداری زغال در خاک بریزید تا وجود کربن مانع از بیمار شدن گیاه شود. حتی تفاله خشک‌شده چای، پودر استخوان و خاکستر چوب هم جزو کودهای ارگانیک محسوب می‌شود.

▪ هنگام شروع سبزی‌کاری در آپارتمان به چه ابزاری نیاز داریم؟

ـ بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند. نکته مهم این است که در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی استفاده کنید تا با مرور زمان قدرت تشخیص آنها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره‌ای شوید.

▪ حرف آخر؟

ـ سبزی‌کاری در آپارتمان بسیار کم‌هزینه است اما نکته قابل توجه این است که با این روش هم لذت می‌برید و هم سبزی کاملا سالم، بهداشتی و ارگانیک می‌خورید. هنگام خرید بذر سبزیجات هم به خاطر داشته باشید که نعناع و پونه، بذر ندارند و باید آنها را از سبزی‌فروشی بخرید و بعد از ریشه‌دار کردن در خاک بکارید. پریسا اصولی روزنامه سلامت
موضوعات مرتبط: آموزشی ,
برچسب‌ها: سبزی کاری , چگونه درخانه سبزی کاری کنیم , آموزش سبزی کاری درخانه , وبلاگ جامع کشاورزی , کاشت سبزی درخانه ,
آخرین مطالب
   

" by pagerank"